22 Eylül 2010 Çarşamba

kim tasarlamış bu kulaklıkları?


çok ünlü bir elektronik firmasının kişisel medya ürünlerinde yıllar boyu default olarak sunduğu kulaklık: walkmanlerden çıktı, discmanlerden çıktı, mp3 playerlar'ından da çıkmaya devam etmekte.(çok ünlü bir elektronik firması diye geçiştirirken fotoğrafta da firmayı sansürlemiş olmak zor gelmeseydi iyi olacaktı, ama neyse biraz reklam yapmış olduk)

asıl konuma gelmeye çabalarsam sorun şudur ki: şu lanet kulaklık benim kulağıma yıllarboyu, kulağımın ebatlarının değişimine rağmen -küçükken bir dönem kepçeymişim,evet- hiçbir zaman kulağıma oturamamasıyla, tüm japon ırkına karşı nefretimi tetikleyen bir ürün olmuştur. hayır şimdi bu ürün, yıllarboyu bu şekilde; yeni ürün çeşitleri çıksa bile, onların yanında verilmesinde herhangi bir sakınca görülmeyen bir şey ise buradan yapılabilecek iki çıkarım vardır: ya "bu firma ergonomiyi sallamamaktadır", ya da ya da "bu ipne meret başkalarının kulaklarına oturmaktadır."

şu çıkarımlar arasından tabii ki ikinciyi seçtim ve bi anlığına sessiz hüzün yaşadım; dünyada şu kulaklığın kulağına oturmadığı tek insan benmişim gibime geldi. sonra dedim belki yalnız değilimdir. bu kulaklığın kulağına oturmadığı başka insanlar da vardır ve onları galeyana getirsem, mail yağmuruna tutsak dedim şu şirketin internet sitesinden verilen iletişim adresini. sonra bi an durup "napıyorum lan ben" dedim mi? demedim tabii ki, yapar mıyım ben öyle şey?. bi an durmuş olabilirim belki ama, ama sadece boşvermiştim ben; işte ne bileyim, hakkında üzerinde uzun uzun düşünmeye değecek bir şeylere henüz rastlamamış gibiydim ve bu kulaklık da hakkında uzun uzun düşünmeye değecek bir şey değildi, hepsi buydu işte.

4 yorum:

ahtapot paul dedi ki...

baba bnm kulaklarada olmuo yalnız diilsin..

fikri sansür dedi ki...

herkesin ilk taktığı kulaklık bu ise eğer, ki benim için öyle, kulaklığın kulakta nasıl durması gerektiğini bu kulaklıklardan öğrenmiş olduğumuz için, kulağımıza olduğunu düşünmemiz gerekir. bu kulaklığı kulağımıza taktığımızda ne oluyorsa, kulağımıza kulaklık taktığımızda olmasını beklememiz gereken şey de odur zaten.
yoksa diil midir?

Adsız dedi ki...

kulaklıkların kulakta duramaması sorunundan sanılandan fazla insan dertliyse kulaklıklardan çok kulağın tarih içindeki yapısal gelişimi incelenmeli bence. doğru bi çıkış noktası yakalanmışsa eğer söz konusu firmaya karşı örgütlenme çalışmalarının ankara ayağını yürütebilirim :) her şey müzik için.

boşvernist dedi ki...

@ahtapot paul:
+1 seni yazıyorum o zaman imza kampanyasına =P

@fikri sansür:
uvv tasarım eğitimi alan bir kişi için çok fazla yanlış noktadasın gibi, ürün tasarlarken var olan ürünler belki referans alınmalı ama kesin doğru olarak kabul edilmemelidir bence -aslında doğru noktadasın da çaktırma,kim bize çıkıp da sıfırdan bi kulaklık tasarlayın diyecek-.

@adsız:
-aslında adsızlara cevap yazmak pek huyum değildir ama neyse =P- sen daha da derine inmeye niyetlemişsin gibi kulak kulaklık ilişkisinde,uğraşamayalım o kadar derim boşvernist olarak. örgütlenme yapılacaksa ankara bölge sorumluluğunu size verebiliriz fakat kim olduğunuzu bilsek bu iş daha kolay olurdu gibi =]